Results

Prize Report

 

Pedigree Cattle Classes

 

Section:                Native Pedigree Calves

Class:     1 Pedigree Aberdeen Angus bull calf born in 2021

1st          Alford, Mr & Mrs M(1)   Oakmoor Kingston X574, EX15 2HU

2nd        Denning, Ms Grace(253)               

3rd         Stamp, Master H(2)         Appletree Little Jack X335, TA9 4LJ

 

Class:     2 Pedigree Aberdeen Angus heifer calf born in 2021

1st          Denning, Ms Grace(255)               

2nd        Denning, Ms Grace(254)               

3rd         Stamp, Master H(3)         Appletree Pixie X298, TA9 4LJ

4th         Stamp, Master H(4)         Appletree Josie Erica X317, TA9 4LJ

 

Class:     3 Pedigree South Devon bull calf born in 2021

1st          Eustice, P R & T (9)           Trevowah Arranz, TR8 5RU

2nd        Throssell & Warwick, Messrs R J & J A T(5)            Broompark Dakota, EX22 6XR

3rd         Scott, Mr W H D(8)          Grove David 26, GL56 0PA

4th         Blatchford Herd(10)        Blatchford Fergus 2, TQ12 6PS

 

Class:     4 Pedigree South Devon heifer calf born in 2021

1st          Bunkum, Mr Nigel(11)    Tregarrick Lily, PL14 3LS

2nd        Rundle, Mr Roger Keith(15)         Kestle Buttercup 154, TR8 4PU

3rd         Rundle, Mr Roger Keith(16)         Kestle Tulip 150, TR8 4PU

4th         Throssell & Warwick, Messrs R J & J A T(12)          Broompark Deliah, EX22 6XR

 

Class:     5 Pedigree Any Other Native Breed bull calf born in 2021

1st          Harrison, Mrs Diane(18) Moralee 1 Villain Rk V17, NE43 7DF

2nd        Woollatt, Mr & Mrs G(20)             Gupworthy Raglan, NP16 6EZ

3rd         Poad, Mrs Angela(25)     Exmoor Batman, TA24 7NA

4th         Woollatt, Mr & Mrs G(19)             Gupworthy Rover, NP16 6EZ

 

Class:     6 Pedigree Any Other Native Breed heifer calf born in 2021

1st          Harrison, Mrs Diane(32) Moralee 1 Pippa Rk V21, NE43 7DF

2nd        Woollatt, Mr & Mrs G(29)             Gupworthy Ribbon, NP16 6EZ

3rd         Poad, Mrs Angela(33)     Exmoor Bluebell 5, TA24 7NA

4th         Woollatt, Mr & Mrs G(28)             Gupworthy Riviera, NP16 6EZ

 

Class:     Pedigree Native Calf Champion

Champion           Alford, Mr & Mrs M(1)   Oakmoor Kingston X574, EX15 2HU

Reserve Champion          Harrison, Mrs Diane(32) Moralee 1 Pippa Rk V21, NE43 7DF

 

Section:                Continental Pedigree Calves

Class:     7 Pedigree Continental bull calf born in 2021

1st          Alford, Mr & Mrs M(45) Foxhill Farm Sportman, EX15 2HU

2nd        Alford, Mr & Mrs M(43) Foxhill Farm Santiago, EX15 2HU

3rd         Hopkins,  JA & YJ(37)       Delhorn Raphaelle, TA9 4AP

 

Class:     8 Pedigree Continental heifer calf born in 2021

1st          Hopkins,  JA & YJ(39)       Delhorn Re Nee, TA9 4AP

2nd        Thor Atkinson Steel Fabrications Ltd(257)              Newland Sahara, LA12 7SH

 

Class:     Pedigree Continental Calf Champion

Champion           Alford, Mr & Mrs M(45) Foxhill Farm Sportman, EX15 2HU

 

Section:                Supreme Pedigree Calf Champion

Class:     Supreme Pedigree Calf Champion and Reserve Champion

Reserve Supreme Champion       Alford, Mr & Mrs M(1)   Oakmoor Kingston X574, EX15 2HU

Supreme Champion        Alford, Mr & Mrs M(45) Foxhill Farm Sportman, EX15 2HU

 

Section:                Young Bull of the Year

Class:     15 Young Native Bull of the Year, born in 2020

1st          Scott, W H D(49)               Grove Brutus 186, EX5 1DJ

2nd        Wellshead Estate(52)     Larkbarrow Woodland, TA24 7NL

3rd         Summerhayes, Mr G(51)               Rocknell Nower, EX16 7ES

 

Class:     16 Young Continental Bull of the Year, born in 2020

1st          Hopper, Mr(227)              Penfound Royal Nairn, EX23 0PZ

2nd        Gould, Miss L(54)             Withywood Prince, BA44QR

3rd         Smith, A K & J K(53)         Smithy Rocket, EX23 0BW

 

Class:     Young Bull of the Year Championship

Champion           Hopper, Mr(227)              Penfound Royal Nairn, EX23 0PZ

Reserve Champion          Scott, W H D(49)               Grove Brutus 186, EX5 1DJ

 

Primestock Classes

 

Section:                Baby Beef

Class:     18 Baby heifer born in 2021 weighing up to and including 425kg

1st          Lloyd, Mr Hayden(61)    Hot Shot, HR2 0DT

2nd        Lloyd, Mr Hayden(60)    Silver Locket, HR2 0DT

3rd         Layzell, E & C(59)              Treacle, EX14 4SS

 

Section:                Primestock

Class:     20 Pure bred Native or Native sired heifer

1st          AMC Eddy(62)   Orchid, TR27 6JP

2nd        Jenkinson, Mr & Mrs N(63)          Rosie, EX21 5RJ

3rd         O'Kane, Mr Steven(65)  Minni, SY16 33X

4th         Woollatt, Mr & Mrs G(64)             Gupworthy Teatime, NP16 6EZ

 

Class:     21 Pure bred Continental or Continental sired steer

1st          Calcraft,  P & L(70)           Bad Habits, EX14 3JF

2nd        RJ Wright & Son Family Thatchers(69)     Black Thunder, TA11 7JJ

3rd         Rowlands,  JM & SM(67)               Dexi, SY18 6LW

4th         Jenkinson, Mr & Mrs N(68)          Jim, EX21 5RJ

 

Class:     24 Pure bred Continental or Continental sired heifer

1st          Rowlands,  JM & SM(78)               Somrthing Special, SY18 6LW

2nd        Bishop, Mr A D(71)          Black Magic, GL19 4NW

3rd         RJ Wright & Son Family Thatchers(76)     Sophia, TA11 7JJ

4th         Calcraft,  P & L(72)           Tinkerbell, EX14 3JF

 

Class:     25 Pure bred Continental or Continental sired heifer

1st          Rowlands,  JM & SM(77)               Celtic Kiss, SY18 6LW

2nd        Calcraft,  P & L(82)           Rizzo, EX14 3JF

3rd         Davies, Mr E(73)               Missy, TA19 0LZ

4th         Calcraft,  P & L(83)           Watch Me Dance, EX14 3JF

 

Class:     26 Pure bred Continental or Continental sired heifer

1st          Thor Atkinson Steel Fabrications Ltd(256)              Arradfoot Penny, LA12 7SH

2nd        Trant,  S B(80)    Capton Daffodil, TQ6 OJE

3rd         Trant,  S B(81)    Capton Tulip, TQ6 OJE

 

Class:     Supreme Champion Primestock Heifer or Steer

Reserve Supreme Champion       Rowlands,  JM & SM(78)               Somrthing Special, SY18 6LW

Supreme Champion        RJ Wright & Son Family Thatchers(87)     Frankie, TA11 7JJ

 

Section:                Bred and Fed

Class:     27 Home bred and fed Steer

1st          RJ Wright & Son Family Thatchers(87)     Frankie, TA11 7JJ

2nd        Cox, Mr Dan(86)               Ginger Spice, TA7 9AN

3rd         Rowlands,  JM & SM(88)               Merlin, SY18 6LW

4th         AMC Eddy(85)   Linford, TR27 6JP

 

Class:     28 Home bred and fed heifer

1st          Bishop, Mr A D(89)          Coco, GL19 4NW

2nd        Calcraft,  P & L(90)           In It 2 Gin It, EX14 3JF

 

Class:     Bred and Fed Champion and Reserve Champion

Champion           RJ Wright & Son Family Thatchers(87)     Frankie, TA11 7JJ

 

Section:                Young Farmers Club Class

Class:     29 Steer or heifer owned and shown by a YFC member

1st          Cox, Mr Dan(91)               Ginger Spice, TA7 9AN

2nd        Layzell, E & C(92)              Treacle, EX14 4SS

 

Prime Lamb Classes

 

Section:                Pure Bred Native Classes

Class:     30 Pair of Pure Bred Native Lambs

1st          J & S Long(166)  WR6 5BF

2nd        Rundle, Mr Richard Adrian(167) TR8 5PJ

 

Section:                Pure Bred Continental Classes

Class:     34 Pair of Pure British Bred Continental Lambs

1st          Elworthy, Mrs C L(191)   EX6 6NJ

2nd        West, Mr Robert(194)    PE9 3PW

3rd         West, Mr Robert(193)    PE9 3PW

4th         Harding, Mr J(104)           BS35 4AP

 

Class:     36 Pair of pure Blue Texel lambs

1st          J & S Long(172)  WR6 5BF

2nd        Smith, M R & V A  & Maynard Miss J(173)              EX17 4SJ

3rd         Calcraft,  P & L(171)         EX14 3JF

 

Class:     Champion Pure Bred Continental Pair of Lambs

Champion           Elworthy, Mrs C L(191)   EX6 6NJ

Reserve Champion          J & S Long(172)  WR6 5BF

 

Class:     Overall Champion Pure Bred Pair of Lambs

Champion           Elworthy, Mrs C L(191)   EX6 6NJ

Reserve Champion          J & S Long(166)  WR6 5BF

 

Section:                Weight Classes

Class:     40 Pair of Lambs total weight of no more than 70kgs

1st          Calcraft,  P & L(174)         EX14 3JF

2nd        Harding, Mr J(168)           BS35 4AP

 

Class:     41 Pair of Lambs total weight over 70kgs but not exceeding 80kgs

1st          West, Mr Robert(195)    PE9 3PW

2nd        Stamp, Master H(178)    TA9 4LJ

3rd         Calcraft,  P & L(176)         EX14 3JF

4th         Cox, mr R B(177)               TA7 9AN

 

Class:     42 Pair of Lambs total weight over 80kgs but not exceeding 90kgs

1st          West, Mr Robert(196)    PE9 3PW

2nd        Calcraft,  P & L(179)         EX14 3JF

3rd         Cox, mr R B(180)               TA7 9AN

 

Class:     43 Pair of Lambs total weight over 90kgs but not exceeding 100kgs

1st          Calcraft,  P & L(181)         EX14 3JF

2nd        West, Mr Robert(197)    PE9 3PW

 

Class:     Champion Pair of Lambs from the above classes

Champion           West, Mr Robert(195)    PE9 3PW

Reserve Champion          Calcraft,  P & L(174)         EX14 3JF

 

Class:     46 Single lamb any breed/any weight

1st          Elworthy, Mrs C L(192)   EX6 6NJ

2nd        Smith, M R & V A  & Maynard Miss J(186)              EX17 4SJ

3rd         Calcraft,  P & L(183)         EX14 3JF

4th         Rundle, Mr Richard Adrian(185) TR8 5PJ

 

Class:     47 Pair of lambs, exhibitor to be 26 years old or under. Any weight or breed

1st          Smith, M R & V A  & Maynard Miss J(187)              EX17 4SJ

2nd        Stamp, Master H(188)    TA9 4LJ

 

Section:                Overall Championship

Class:     Overall Champion Pair of Lambs

Reserve Supreme Champion       Elworthy, Mrs C L(191)   EX6 6NJ

Supreme Champion        West, Mr Robert(195)    PE9 3PW

 

Dairy Calf Classes

 

Section:                Dairy

Class:     48 Holstein calf born after 1st January 2021

1st          Norman, Mr Matthew(95)           Katal Thunder Storm Vacation, EX17 5HS

2nd        Rockett, Mr L and Marshall, Miss T and A(94)       Hoops Flower 665, EX20 4QQ

 

Class:     49 Any Other Dairy breed calf born after January 2021

1st          Phillips, Miss Sophie(97)               Empress Spitfire Jingle, EX36 4RQ

2nd        Rockett, Mr L and Marshall, Miss T and A(99)       Greenway Rosie Red, EX20 4QQ

 

Class:     51 Any Other Dairy Breed calf born between 1st July 2020 and 31st December 2020

1st          Moody Cow Dairies(252)               Latifa Brogdon Malteaza, BH24 1AX

2nd        Rockett, Mr L and Marshall, Miss T and A(111)    Greenway Bancroft Toffee Krisp, EX20 4QQ

3rd         Rockett, Mr L and Marshall, Miss T and A(112)    Greenway Bambardier Billie Jean, EX20 4QQ

 

Class:     Champion Dairy Calf

Champion           Norman, Mr Matthew(95)           Katal Thunder Storm Vacation, EX17 5HS

Reserve Champion          Moody Cow Dairies(252)               Latifa Brogdon Malteaza, BH24 1AX

 

Steak and Burger Awards

 

Section:                Steak

Class:     52 Sirloin Steak, 8oz

1st          Regency Butchers(122)  Regency Butchers Ltd, TA7 OEE

2nd        James Kittow - Butcher & Grazier(121)    James Kittow - Butcher & Gazier, PL24 2RL

3rd         Davies, Mr E(120)             The Meat Men, TA19 0LZ

 

Class:     53 Rump Steak, 8oz

1st          Davies, Mr E(123)             The Meat Men, TA19 0LZ

2nd        Regency Butchers(125)  Regency Butchers Ltd, TA7 OEE

3rd         James Kittow - Butcher & Grazier(124)    James Kittow - Butcher & Gazier, PL24 2RL

 

Section:                Burger

Class:     54 Beef Burgers, 4oz each

1st          Gray, Mr A J(127)             M C Kelly, EX17 5PD

2nd        James Kittow - Butcher & Grazier(128)    James Kittow - Butcher & Gazier, PL24 2RL

3rd         Regency Butchers(129)  Regency Butchers Ltd, TA7 OEE

 

Class:     55 Lamb Burgers, 4oz each

1st          Gray, Mr A J(131)             M C Kelly, EX17 5PD

2nd        Regency Butchers(133)  Regency Butchers Ltd, TA7 OEE

3rd         Davies, Mr E(130)             The Meat Men, TA19 0LZ

 

Class:     56 Other/Speciality Burgers, 4oz each

1st          Gray, Mr A J(134)             M C Kelly, EX17 5PD

2nd        Regency Butchers(135)  Regency Butchers Ltd, TA7 OEE

Photo Library

An extensive collection of latest photos

  • Melanie Forward Farm
  • Young Farmers Stock Judging
  • Showing Classes
  • Launch 1
  • Organic Beef Herd, North Eastcott Farm
  • Organic Beef Herd, North Eastcott Farm
  • Gelbvieh Herd, Nadder Valley
  • Organic Beef Herd, North Eastcott Farm
  • Organic Beef Herd, North Eastcott Farm

More Pics